JAROSLAV GOTTWALD - S.G. ELECTRONIC a SGE STAVEBNÍ s.r.o.

KOMPLETNÍ SERVIS, ÚDRŽBA A VÝSTAVBA NEMOVITOSTÍ

U vody 1, 170 0 Praha 7 - Holešovice, Tel: +420 283 870 824

Zabezpečení panelových domů

Úvod:

Jste-li vlastníkem obytného panelového domu, jistě jste již došli k závěru, že svůj majetek musíte chránit před vniknutím cizích osob. Vhodným zabezpečením objektu snížíte počet vykradených bytů na minimum, stejně jako snížíte riziko nebezpečí poškození společných prostor vandaly. Systémů zabezpečení budov je hned několik. V následujících řádcích Vám navrhneme optimální řešení, které spočívá ve vhodné kombinaci mechanického a elektronického zabezpečení.


Nejčastější "nepříjemnosti", které Vás mohou potkat:

 • vloupání do bytů
 • vloupání do sklepních kójí
 • zcizení pošty
 • zcizení výzbroje hydrantů
 • zcizení výzbroje elektrorozvadčů
 • zcizení svítidel
 • poškození interieru domu

Cesta k nápravě:

Na cestě k nápravě musíme začít jak se říká "od podlahy". Nejdůležitější je zabezpečení mechanické. Vstupní dveře do domu by měly být opraveny tak, aby svou funkci zastávaly bezchybně. Křídla dveří k sobě musí pasovat bez vůle, dveřní dovírač musí fungovat tak, aby kdykoliv dveře dovřel. Mezi dveřními křídly nebo mezi dveřmi a zárubní nesmí být vůle, která by umožňovala pomocí nástroje (například plátek pilky na železo) posunout střelku dveřního zámku a tím dveře otevřít. Elektrický zámek ve dveřích by měl být kvalitní se seřiditelnou zakalenou západkou. Zámková vložka by měla být vyššího stupně ochrany s klíči, které lze kopírovat pouze po předložení karty (vložky EVVA, Kaltenmayer atp.). Nájemníci by měly dostat určitý počet klíčů oproti podpisu a veškeré klíče by měly podléhat přísné evidenci.

Má-li dům sklepní okénka, měla by být opatřena mřížemi. Jde-li o okénka s možností ventilace, měla by ventilační poloha být aretována v poloze, při které se zvenčí do objektu nelze dostat.


Domácí telefony:

Doplňkem domu, který zvyšuje bezpečnost, je systém domácích telefonů, pokud je ale stoprocentně funkční. Systém domácích telefonů má za úkol informovat nájemníky o přicházejících návštěvách a zajišťuje také dálkové vpuštění návštěvy nájemníkem bytu do domu. Je-li systém plně funkční (funguje-li mimo zvonků i hlasová, pořípadě obrazová komunikace), je principielně zajištěno, že do domu nebudou vpuštěny cizí osoby. V případě, když nefunguje hlasová komunikace, je běžným jevem, že nájemníci po zazvonění od spodních dveří vpustí do domu kohokoliv, což je samozřejmě na škodu.


Přístupové systémy:

Doplňkem systému domácích telefonů je takzvaný "přístupový systém". Jde o elektronické zařízení, které používá k identifikaci osob miniaturní dotykové čipy nebo bezdotykové karty. Výhodou systému je bezproblémová identifikace osob procházejících objektem (zaznamenává se kdo kdy kam přišel a odešel) a snadné zablokování ztraceného čipu nebo karty (na rozdíl od ztraceného klíče je tento způsob zajištění přístupu do domu mnohem bezpečnější). Ve spojení ze stolním počítačem se ze systému stává silný monitorovací nástroj.


Kamerový systém:

Nastavbou uvedených systémů je kamerový monitorovací systém (CCTV). Pomocí kamer umístěných v objektu jsou sledována vybraná místa uvnitř nebo vně objektu. Nejčastějším umístěním kamer bývá prostor u zvonkového panelu, prostor přzemí objektu, interier výtahu atp. Signál z kamer lze zaznamenat na pomaloběžné video nebo stolní počítač a v případě potřeby lze záznam prohlédnout.


Kombinace zabezpečení = větší jistota:

Objekt, který je vhodně zabezpečen kombinací výše uvedených způsobů, je mnohem bezpečnější, než objekt nezajištěný. Při kombinaci přístupového a kamerového systému lze zjistit zcela přesně kdo co spáchal. Příkladem je třeba situace, kdy zamaskovaný člověk vejde do domu, otevře dveře pomocí čipové karty, zcizí vybavení hydrantu a odejde z budovy. Kamera sice nezaznamená jeho zamaskovaný obličej, ale zcela jistě podstatu vykonaného činu. V knize akcí přístupového systému je časový záznam o tom, kdo v konkrétní době vstoupil do objektu a z objektu odešel... Z psychologického hlediska objekt který je střežen pomocí kamer a přístupového systému odradí případného pachatele činu namířeného proti objektu. Z našich zkušeností se dopouštějí krádeží v budovách většinou sami nájemníci, jejich rodinní příslušníci nebo kamarádi. A ti všichni mohou mít identifikační kartu umožňující přístup do objektu (klasické klíče se nepoužívají). Ostatní osoby nemají šanci do objektu proniknout. Návštěvy nájemníků vstupující do objektu jsou mapovány pomocí kamer... U domů z instalovaným zařízením tohoto typu se snižuje výskyt krádeží a vandalismu minimálně o 90 %.


Co u nás můžete objednat pro dům ?

 • prohlídku objektu a navržení nejvhodnějšího způsobu ochrany (prohlídka a kalkulace zdarma)
 • opravu nebo výměnu vstupních domovních dveří
 • montáže dveřních dovíračů, zámků, stavěčů dveří, těsnění dveří atp.
 • zhotovení mříží jakéhokoliv druhu a rozměru
 • opravy a instalace systémů domácích telefonů a videotelefonů
 • opravy a instalace přístupových a kamerových systémů
 • opravy a instalace elektronických zabezpečovacích systémů (EZS)
 • přesklívání dveří a prosklených ploch bezpečnostním sklem, montáž bezpečnostních folií

Co u nás můžete objednat pro byt ?

 • opravy a instalace elektronických zabezpečovacích systémů (EZS)
 • instalace monitorovacích systémů (kamera uvnitř bytu monitoruje Váš byt a Vy pomocí internetu můžete dění v bytě sledovat
 • dodávka a montáže vstupních domovních bezpečnostních dveří
 • montáž nových dveřních zámků a rozvor

Objednávky:

Máte-li zájem o naše služby nebo provedení prohlídky Vašeho objektu za účelem vyhotovení nabídky, zavolejte na tel. 283 870 824 nebo kontaktujte našeho technika p. Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo p. Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..


ODKAZY NA PODROBNÉ ČLÁNKY

Vstupní domovní dveře

Domácí telefony

Přístupové systémy

Monitorovací systémy