JAROSLAV GOTTWALD - S.G. ELECTRONIC a SGE STAVEBNÍ s.r.o.

KOMPLETNÍ SERVIS, ÚDRŽBA A VÝSTAVBA NEMOVITOSTÍ

U vody 1, 170 0 Praha 7 - Holešovice, Tel: +420 283 870 824

Stavíme Váš dům (průvodce stavbou)

Úvodem:

Tato stránka je určena všem příznivcům bydlení v rodiném domě. Zkusíme Vám přiblížit vše co Vás čeká a nemine. Možná Vám také ulehčíme některá důležitá rozhodnutí. 

Trošku ekonomiky (aneb cena je také důležitá):

Ne všichni z nás mají dostatek peněz na koupi pozemku, výstavbu nového rodinného domu a jeho kompletní vybavení. Proto je nutné nejdříve pátrat po vše ceny, kterou můžeme do domu investovat. Od této ceny by se některá důležitá rozhodnutí měla odvíjet. Doporučujeme jednoznačně si raději část finančních prostředků na výstavbu domu půjčit, než při výstavbě udělat kompromisy, které později už nelze vzít zpět...

V případě Vašeho zájmu Vám bezplatně zajistíme profesionální poradenství v oblasti stavebního spoření a hypotéčních úvěrů.


Pozemek:

Získat pozemek pro stavbu rodinného domu to je vlastně základ. Mnohé společnosti, které se zabývají hromadnou výstavbou rodinných domů pozemky skupují a za mnohem vyšší cenu je prodávají. Samozřejmě k ním nabízejí své typové domy... Je třeba zvážit, kterou cestou se vydat. Doporučujeme koupit pozemek přímo od majitele nebo prostřednictvím realitní kanceláře. Většinou Vás tímto způsobem vyjde pozemek levněji. Ale především se o pozemku dozvíte veškeré detaily a nemusíte mít obavu, že Váš dům bude stát na zasypané bažině atp...

Při hledání vhodného pozemku se můžete obrátit na naší firmu, ale i na renomované solidní realitní kanceláře. Doporučujeme například:

Prague reality s.r.o.


Studie a projekt:

Studie je vlastně takový návrh vzhledu a uspořádání domu nanečisto. Investor a projektant se vlastně dohodnou na budoucím vzhledu a užitných vlastnostech nového domu. Do jisté míry je studie nejdůležitější etapou přípravy stavby domu. Zde máte jako investor možnost rozhodnout a způsobu svého bydlení v budoucnu. Důležité je, aby jste jako budoucí uživatel domu stanovil co možná nejkonkrétněji Vaše požadavky na bydlení. Zkusíme Vám poradit, ale řiďte se svým srdcem. Dům by měl sloužit Vám, nemělo by tomu být naopak. Dům si totiž nestavíte na rok, dva, ale většinou na celý život. Každý člověk je jiný. Někdo preferuje koupelnu, někdo šatnu a jiný obývací pokoj na úkor ostatních místností. Podstatný je i počet osob, které by měly v domě bydlet. Je velmi důležité rozhodnout správně...

Studie také hraje roli v projednávání realizace stavby před zhotovením stavební projektové dokumentace na stavebním úřadě. Výroba stavební projektové dokumentace by měla být zahájena až po odsohlasení studie investorem na straně jedné a stavebním úřadem na straně druhé. Pak se může začít projektovat. Celková doba potřebná na zhotovení projektové dokumentace se může mírně lišit, a to podle složitosti stavby, požadavků stavebního úřadu a umístění stavby. Přibližná doba za jakou jsme schopni vyhotovit kompletní projektovou dokumentaci je cca dva až tři měsíce. S touto dobou je nutné počítat, jestli-že plánujete započetí realizace stavby v konkrétním termínu. Dalším "zpožděním" je doba potřebná na vyřízení stavebního povolení. Obvykle jsou to další dva až tři měsíce...


Trochu filozofie bydlení:

Jak vlastně vypadá to "ideální bydlení", o kterém se neustále píše a mluví? To asi nikdo neví, neboť všeobecně ideální bydlení asi neexistuje. Díky lidské individualitě je pro jednu osobu něco ideální a pro druhou nesnesitelné. Takže budeme spíše hovořit o praktických poznatcích z oblasti bydlení. Níže uvádíme několik tipů:

 1. Finanční náklady na m2 jsou nejideálnější u domů se dvěma a více nadzemními podlažími. Uvedené tipy platí pro dům přízemí + patro, který využívá rodina se dvěma dětmi.
 2. Nejvíce celodenně využívaná část domu je přízemí. Proto je vhodné umístit do přízemí kuchyň, jídelnu, obývací pokoj, malou šatnu, komoru a koupelnu.
 3. Koupelna v přízemí domu nemusí být velká. Slouží pouze pro ryze praktické denní hygienické potřeby. Stačí sprchový kout, umyvadlo, toaleta.
 4. Jídelna by měla být (pokud je to možné) umístěna tak, aby některé z oken bylo umístěnou východním nebo jihovýchodním směrem. Věřte, že snídaně, při které Vás pozoruje sluníčko, Vám opravdu na celý den zvedne náladu :-).
 5. Kuchyň by neměla být výrazně oddělena od jídelny. Spojení s obývacím pokojem je taktéž vhodné. Paní domu se při vaření necítí osamocena a navíc se může lépe starat o děti. Má je totiž pořád na očích.
 6. Obývací pokoj by měl být funkčně propojen s jídelnou. Ale toto pravidlo nemusí být vždy dodrženo. Je-li obývací pokoj spojen s jídelnou, je vhodné zajistit uspořádání interieru tak, aby v případě potřeby mohlo být v obývacím pokoji zachováno do jisté míry soukromí.
 7. Šatna v přízemí domu by měla sloužit k odložení běžné venkovní obuvi a venkovního oblečení. Je také určena k odložení oděvů a obuvi návštěv. Nemusí být velká, stačí 3 - 5 m2 prostoru.
 8. Komora v přízemí domu je určená pro vše, co právě nepotřebujete, ale chcete to mít po ruce.
 9. V patře rodinného domu by měly být umístěny ložnice, koupelna, šatna a prádelna.
 10. Počet ložnic by měl být takový, aby vyhověl potřebám bydlení konkrétní rodiny. Minimem pro rodinu se dvěma dětmi jsou tři ložnice. Máte-li časté návštěvy, přidejte ložnici čtvrtou.
 11. Koupelna ve vrchním patře by měla být větší, nejlépe s dvojitým umyvadlem, velkou vanou, toaletou a bidetem. Situace východním směrem není na škodu. U větších staveb doporučujeme manželskou ložnici doplnit o samostatný kout se sprchou, umyvadlem a toaletou. Je-li Váš rozpočet větší, vybavte samostatnou koupelnou každou ložnici.
 12. Šatna ve vrchním patře by měla být větších rozměrů. Alternativou je vybudování menších šaten ke každé ložnici.
 13. Prádelna by měla být samostatná místnost s pračkou a sušičkou prádla. Minimální doporučený rozměr prádelny je 1,2 x 2,0 m.
 14. V přízemí objektu doporučujeme umístit i místnost se samostatnými vstupními dveřmi. Tato místnost může být využívána jako dílna, příruční sklad na zahradnické náčiní, jízdí kola atp. Doporučujeme rozměr této místnosti nepodceňovat. Je-li to možné, měla by mít rozměr alespoň 2 x 3 metry.

 


Základy:

Založení domu je velmi důležitou součástí stavby. Hraje zde roli přesnost a preciznost. Finanční nákladnost na stavbu základů se diametrálně liší u domů bez podsklepení a s podsklepením (obvyklý poměr 1:3-4). Z tohoto důvodu je nutné vždy ekonomicky zvážit případnou stavbu podzemního podlaží.


Obvodové zdivo:

Obvodové zdivo je nutné realizovat z materiálů s dostatečnou pevností a s vysokým tepelným odporem. Doporučujeme používání zdiva Porotherm P+D 44 od firmy Wienerberger, se kterým máme tu nejlepší zkušenost. Tento typ zdiva je i velmi mechanicky odolný, z čehož plyne, že případný zloděj takovouto stěnou hned tak neprojde :-). Možná se tomuto tvrzení pousmějete, ale vykradených domů způsobem "skrz zeď" každým rokem přibývá. Důvodem je používání obvodového zdiva z lehčených tvárnic.

  


Stropy:

Stropní konstrukce jsou používány v zásadě trojího typu. Nejoblíbenější způsob realizace stropní konstrukce poslední doby je tzv. Miako systém. Alternativu tvoří stropy hurdyskové nebo stropy lité do trapézových (VSŽ) plechů. Miako systém má však oproti ostatním uvedeným typů stropních konstrukcí mnoho výhod. Jednou z nich je i rychlost stavby a vysoká variabilita. Na obrázcích můžete vidět vlastní stavbu stropu systému Miako. Základním prvkem jsou příčné nosníky, které se umístí mezi jednotlivé nosné stěny a následně podepřou. Mezi ně jsou pak naskládány tzv. Miako vložky. Tyto prefabrikované tvárnice mají vysokou pevnost a zároveň fungují jako tepelná a zvuková izolace. Nakonec se provede armování stropu a zalití stropu betonem. Stavba jednoho stropu běžného rodinného domu trvá cca 3 - 5 dní.

  


Krov:

Kvalitně provedený krov je základem střešní konstrukce. Při realizaci stavby krovu je nutné ohlídat provedení pohledových částí krovu. Důležité pro správný výpočet dimenzí nosníků krovu je znalost použitého typu krytiny. Váha střešní krytiny může být u různých typů velmi odlišná. Konstrukci krovu je nutné vhodně ochránit proti škůdcům a hniolobám. Než začneme vlastní krov stavět, je nutné ověřit, zda velikost podkrovních místností uvedená v projektu odpovídá Vaším představám. Poměrně často dochází k situaci, kdy investor požaduje provedení změny výšky krovu před dokončením stavby. Přidáním pouhé jedné řady cihlového systému o výšce 250 mm získáte navíc neuvěřitelné množství vnitřního prostoru. Toto poslední upozornění platí zejména při stavbách podle upravených typových projektů...

  

 


Střešní krytina:

Výběr střešní krytiny je nutné provést ještě před započetím stavby krovu. Různé krytiny mají totiž odišnou hmotnost (vliv na dimenzi trámů) a odlišnou montážní rozteč (vliv na odstup laťování). Na stavbu rodinných domů se dnes vesměs používají klasické taškové krytiny, proto vynecháme pojednání o krytinách plechových, šindelových, laminátových atp. Při výběru krytiny hraje roli několik prvků, zejména však design, délka záruky a cena. Všeobecné platí, že krytina z betonových tašek je oproti kvalitním klasickým taškám levnější. Na níže uvedených fotografiích můžete vidět nejběžnější typ střešní krytiny - pálené tašky.

  


Střešní okna:

Výběr střešní krytiny je nutné provést ještě před započetím stavby krovu. Různé krytiny mají totiž odišnou hmotnost (vliv na dimenzi trámů) a odlišnou montážní rozteč (vliv na odstup laťování). Na stavbu rodinných domů se dnes vesměs používají klasické taškové krytiny, proto vynecháme pojednání o krytinách plechových, šindelových, laminátových atp. Při výběru krytiny hraje roli několik prvků, zejména však design, délka záruky a cena. Všeobecné platí, že krytina z betonových tašek je oproti kvalitním klasickým taškám levnější. Na níže uvedených fotografiích můžete vidět nejběžnější typ střešní krytiny - pálené tašky.


Vnitřní zdivo:

Příčky vnitřních stěn mohou být provedeny z omítaného zdiva (např. Wienerberger) nebo z lehkých přesných tvárnic (Ytong, Hebel). Uvažujete-li s možností pozdějších úprav interieru Vašeho domu, které budou spojeny s přemístěním některých příček, je pro Vás tím pravým materiálem právě lehčení přesná tvárnice...


Topení:

Při návrhu systému vytápění doporučujeme konzultaci s projektantem, který řeší tuto profesi, ještě před definitivním dokončením stavební projektové dokumentace. Důvod je jednoduchý. Systém vytápění se totiž výrazně podepisuje na celkovém vzhledu objektu. Budete-li trvat na použití "skrytého" typu vytápění (podlahové topení), bude nutné zvýšit celkovou výšku jednotlivých podlaží o zhruba 10 cm.


Elektroinstalace:

Rozvody elektroinstalace Vašeho domu je nutné realizovat tak, aby plně vyhovovaly budoucímu vnitřnímu zařízení a Vašemu způsobu využívání domu. Není totiž nic horšího, než když zjistíte, že tam kde potřebujete zásuvku, tak není, a naopak, že překáží v místech, kde o ní stojíte nejméně...

Součástí elektroinstalace v domě jsou nejen rozvody silnoproudé (zásuvky a vypínače), ale i rozvody slaboproudé (telefon, anténa, satelitní rozvody, domácí telefon, připojení k internetu, elektronický zabezpečovací systém, systém CCTV, dálkové ovládání spotřebičů atp.). Před vlastní instalací všech uvedených rozvodů doporučujeme zhotovit studii vnitřního vybavení domu. Vyhnete se tím totiž velmi nákladnému přemisťování jednotlivých rozvodů v budoucnosti na základě potřeb vyvolaných instalací nevhodného nábytku atp..

S komplexním řešením elektrických rozvodů Vám rádi pomůžeme. V praxi se nejvíce osvědčil princip rozložené krabice. Nejdříve se zhotoví jednoduchý plán půdorysu místnosti, do kterého se osadí nábytek. Pak jsou zakresleny jednotlivé stěny a strop. Veškeré zásuvky, vypínače a kabelové vývody svítidel jsou přesně vyznačeny a okótovány. Podle tohoto plánu se provádí vlastní instalace.


Vodoinstalace a kanalizace:

Při navrhování rozvodů vodovodu a kanalizace je nutné vždy předvídat případné změny interieru. Vhodné je v místech budoucího napojení sanitární techniky nebo například pračky zhotovit skryté vývody. Doporučujeme zřídit v místě kotle pro ohřev vody rozdělovač s uzávěry pro jednotlivé rozvody. Velmi se Vám hodí například při výměně vodovodní baterie. Je-li vzdálenost vodovodních baterií větší než 10 bm od zdroje teplé vody, doporučujeme rozvody vodovodu doplnit o cirkulační potrubí. Budou-li ve Vašem domě více jak dvě koupelny, doporučujeme provést instalaci zásobníku teplé vody. Zajistíte bezproblémovou dodávku teplé vody konstantní teploty. Při instalaci rozvodů kanalizace je nutné počítat s případnou instalací odboček pro klimatizační jednotky, ze kterých musí být odváděn kondenzát.


Klimatizace:

K moderním stavbám současnosti patří instalace klimatizační techniky. Doporučujeme instalovat klimatizační jednotky především do ložnic podkrovních prostor, dále pak do obytných mísností situovaných jižním směrem. Při výběru je vhodné zvolit klimatizační jednotky s chladicím výkonem o 25 % vyšším než je výkon pro danou místnost doporučený. Dále je vhodné vybírat jednotky, které fungují i jako tepelné čerpadlo a jsou vhodné pro vytápění prostor, ve kterých jsou instalovány. Výhodou těchto jednotek při vytápění je nízká cena. Při výkonu 1450 W je odběr jednotky pouze cca 500 W. Náklady na vytápění jsou pak nižší než při vytápění objektu plynem. Klimatizační jednotky lze pro vytápění používat pouze v případě, je-li venkovní teplota vyšší než 0 stupňů Celsia.

Výkonově postačuje jednotka o chladicím výkonu 13000 Btu pro místnost o výměře cca 20 m2. Cena za dodávku a instalaci typické klimatizační jednotky je v cenách roku 2005 cca 40 - 50.000,- Kč.


Koupelny:

Koupelna je jednou z nejvíce navštěvovanou místností rodinného domu. Měla by být příjemná na pohled a praktická. A především - neměla by být jen jedna. Doporučujeme do koupelen neinstalovat pračku ani sušičku. Ideálním řešením je zřízení speciální místnosti - prádelny. Pak bude koupelna sloužit pouze Vám.

Ideální rozměr hlavní koupelny rodinného domu by měl být alespoň 9 m2. Měla by být vybavena vanou větších rozměrů, sprchovým koutem 90 x 90 cm a nejlépe dvojumyvadlem. Toaletu a bidet doporučujeme spolu s malým umyvadlem instalovat do samostatné místnosti.

Pro jednotlivé ložnice doporučujeme vybudovat malé koupelny, vybavené sprchovým koutem, umyvadlovou skříňkou a toaletou. Vybudováním těchto malých koupelen ochráníte soukromí všech osob, které budou Váš dům obývat...

Design koupelny určuje především volba keramického obkladu. Tuzemská výroba keramických obkladů je na vysoké úrovni. Vybrat vhodný obklad a dlažbu si můžete například na www.rako.cz. Sanitární techniku najdete například na www.sapho.cz nebo www.ravak.cz.


Kuchyň:

V kuchyni tráví především ženy velkou část svého života. Moderní styl života odmítá izolaci "ženy u plotny" od života v domě. A proto se upouští od dříve preferovaných samostatných uzavřených kuchyní. Kuchyně se většinou spojují s jídelními kouty a obývacími pokoji. Paní domu má tak při vaření perfektní přehled a snadno uhlídá i děti, které pobíhají kolem...


Co u nás můžete objednat ?

Příprava stavby

 • zhotovení projektové dokumentace pro územní rozhodnutí a pro stavební povolení
 • vyřízení stavebnho povolení
 • zajištění přívodů energií na pozemek
 • zajištění instalace stavebního elektroměru a vodovodu
 • srovnání terénu pro stavbu
 • výkopové práce

Vlastní stavba

 • výkopové práce pro zhotovení základů a základové desky
 • betonáž základů a základové desky
 • zhotovení izolace proti vodě a radonu
 • vyzdívku obvodového zdiva (porotherm, hebel)
 • zhotovení stropních konstrukcí (miako, hurdis, betonové panely)
 • zhotovení vnitřních příček (porotherm, hebel, sádrokarton)
 • zhotovení vázaného krovu
 • dodávku a pokládku střešní krytiny (Tondach, Bramac, KM Beta a další)
 • zhotovení klempířských prvků (FeZn, TiZn, Cu, Lindab) a hromosvodu (FeZn, Cu)
 • dodávku a montáž střešních oken (Velux, Prima-Fenestra)
 • dodávku a montáž oken (plastová Dimex, eurookna několika výrobců)
 • zhotovení vnitřních instalací (silnoproudé rozvody, PC sítě, anténa, telefon, EZS, EPS, CCTV vodoinstalace, kanalizace, plyn, topení, centrální vysavač)
 • zhotovení tepelných izolací (zateplení krovu, zateplení podlah, zateplení fasády)
 • zhotovení vnitřních omítek (štukové, strukturované, hladké sádrové)
 • dodávku a montáž podlahovin (parkety, plovoucí podlahy, PVC, dlažby, lité podlahy)
 • dodávku a montáž sanitární techniky (Ravak, Teiko, Jika, Laufen, Vagnerplast)
 • dodávku a montáž keramických obkladů (Rako, HOB)
 • dodávku a montáž dveří (Sapeli, Kronodoor a dalších výrobců, atypická výroba)
 • malby a nátěry (Primalex, Dulux, Adexmal atd.)

Exterier

 • srovnání terénu, zatravnění ploch, výsadba křovin a stromů
 • dodávku a montáž zámkové dlažby
 • dodávku a montáž oplocení různých typů
 • dodávku a montáž posuvných bran, vrátek atp.
 • dodávku a montáž perimetrických systémů ochrany pozemku

Interier

 • dodávku a montáž kuchyňských linek tradičních českých výrobců, zajištění výroby kuchyňských linek na zakázku
 • dodávka a montáž bílé techniky za velmi zajímavé ceny
 • dodávka a montáž kompletních sestav domácího kina za neuvěřitelné ceny
 • zajištění výroby nábytku na míru
 • dodávku a montáž svítidel

Objednávky:

Máte-li zájem o výstavbu rodinného domu, kontaktujte nás prosím na telefonu 283 870 824 nebo pomocí Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Pozveme Vás do naší kanceláře a naši technici spolu s projektantem s Vámi projednají Vaše požadavky. Po dohodě Vám zpracujeme cenovou nabídku.