JAROSLAV GOTTWALD - S.G. ELECTRONIC a SGE STAVEBNÍ s.r.o.

KOMPLETNÍ SERVIS, ÚDRŽBA A VÝSTAVBA NEMOVITOSTÍ

U vody 1, 170 0 Praha 7 - Holešovice, Tel: +420 283 870 824

Přístupové systémy

Úvod:

Přístupový systém je vlastně elektronický systém, který zajišťuje ochranu objektů před vniknutím osob bez oprávnění. Další funkcí systému je monitoring pohybu osob s oprávněním v daném objektu. Přístupový systém se často instaluje jako doplněk elektronických zabezpečovacích systémů, systémů domácích telefonů nebo zaízení CCTV. Na této stránce najdete popis funkce i doporučení typických instalací. Budete-li mít zájem o provedení konkrétní kalkulace na instalaci systému, rádi Vám zpracujeme pro Vás nezávaznou cenovou nabídku. Konkrétní otázky Vám rád zodpoví náš technik pan Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Typy přístupových systémů:

 

Svým zákazníkům nabízíme standardně dva druhy přístupových systémů, a to systém s kontaktními čipy Dallas a systém s bezkontaktními kartami Proxy Card. Hlavním rozdílem mezi uvedenými systémy je použití typu identifikačního média. Ostatní funkce systému včetně instalace jsou obdobné. Náročnějším zákazníkům jsme schopni dodat a instalovat přístupové systémy s biometrickými snímači (snímače otisků prstů, snímače očního pozadí, detektory hlasu). Tyto systémy jsou samozřejmě oproti běžným systémům finančně náročnější.


Přístupový systém Dallas:

Přístupový systém "Dallas" se skládá z níže uvedených komponentů:

  • napaječ systému
  • řídicí jednotka (jedna řídící jednotka je určena pro dva terminály)
  • terminál (čtečka)
  • adaptér pro zadávání médií
  • komunikační rozhraní pro spojení s PC
  • identifikační čipy Dallas
  • vyhodnocovací software

 

     

 

řídící jednotka - čip Dallas s klíčenkou - terminál


Přístupový systém Proxy:

Přístupový systém založený na použití médií Proxy card je prakticky obdobou Dallasu. V zásadě jediným důležitým rozdílem je použití bezkontaktních médií a k nim kompatibilních čteček. Zbylá část systému je téměř shodná, a to včetně obsluhy a programování.


Několik informací a trochu teorie:

Systémy Dallas a Proxy se vyznačují vysokou spolehlivostí. Instalace těchto systémů je poměrně jednoduchá. Nejdůležitější je však správné navržení systému. Před vlastní instalací je nezbytné mít úplně jasno v koncepci. Nejde jen o to, které dveře budou systémem chráněny. Nutné také stanovit směr ochrany, časové rozlišení atp.. Samozřejmě, úplně jiné jsou požadavky v obytném domě než v kancelářském objektu. Proto si nejdříve řekneme, co můžeme obecně od přístupových systémů očekávat a pak se podrobněji podíváme na klasický obytný dům a na kancelářský objekt.


Co vlastně umí přístupový systém?

Možnosti přístupových systémů jsou velmi široké. Některé funkce závisí na dodávaných programech. V tomto krátkém článku se pokusíme vysvětlit vše podstatné. Vaše případné dotazy Vám rádi zodpoví naši technici.

Přístupový systém je vlastně stavebnice. Skládá se z řídicích jednotek, ke kterým jsou připojovány čtečky. U systému Tomst, který používáme nejčastěji, se ke každé řídicí jednotce dají připojit dvě čtečky. Každá řídicí jednotka má dva výstupy. Řídicí jednotky se dají paraleleně propojovat do rozsáhlých systémů. Každá čtečka může ovládat jedno zařízení (běžně je tímto zařízením elektrický zámek). Běžně se ke dveřím instaluje jedna ústředna a dvě čtečky (vstup a výstup). Celý systém se dá propojit s počítačem, pomocí kterého jej lze programovat. Počítač také umožňuje sledování pohybu osob v chráněném prostoru. Identifikační média se programují ve speciálním adaptéru. Pro každé médium lze zadat zcela jedinečné parametry. Zkráceně se dá přístupový systém popsat asi takto: je to elektronický systém, který podle zadaného programu umožní nebo zamítne přístup do konkrétní místnosti v konkrétním čase konkrétnímu držiteli identifikačního média...

Pro příklad uvádíme přístupový systém obytného domu, který má 24 bytů, 8 garážových stání a 2 sklepní sekce. Do objektu vede jeden hlavní vchod, jeden vstup do garáže. Dále jsou zde dveře mezi domem a garáží a dvoje samostatné dveře do sklepních sekcí. Na tento objekt potřebujeme zálohovací zdroj, napaječ, pět ústředen, pět elektrických zámků, deset čteček médií a jeden adaptér pro zadávání programu do médií. Ideálním pomocníkem bude i stolní počítač. Počet médií je závislý na počtu obyvatel domu a případně několika příbuzných, kteří chodí do bytů zalévat kytky, uklízet atp.. Každé médium má svoje jedinečné číslo a nese veškeré nezaměnitelné údaje o svém držiteli. V praxi to znamená, že Franta Novák, který bydlí v bytě č. 12 a nemá automobil se bez problému dostane do domu a sklepní sekce 1-12. Do garáží a do sklepních sekcí 13-24 nebude vpuštěn, neboť tam prostě nemá co dělat... Chodí-li do domu poštovní doručovatelka, dostane se pomocí identifikačního čipu pouze do domu, a to podle nastavených pravidel jen v konkrétní den a hodinu. Omezení může být nastaveno například tak, že poštovní doručovatelce bude umožněn přístup do domu od pondělí do pátku od 9.00 do 12.30. Mimo tuto dobu se do domu nedostane.


Objednávky:

Máte-li zájem o více informací o přístupových systémech nebo požadujete-li zhotovení cenové nabídky na konkrétní akci, kontaktujte nás prosím na telefonu 283 870 824 nebo pomocí Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Za Váš zájem předem děkujeme.