JAROSLAV GOTTWALD - S.G. ELECTRONIC a SGE STAVEBNÍ s.r.o.

KOMPLETNÍ SERVIS, ÚDRŽBA A VÝSTAVBA NEMOVITOSTÍ

U vody 1, 170 0 Praha 7 - Holešovice, Tel: +420 283 870 824

Elektrické podlahové vytápění (topné kabely a rohože)

Úvod:

Typickým využitím podlahového vytápění pomocí topných kabelů nebo rohoží je vyhřívání keramických podlah koupelen. Podlahy již nejsou tak studené a voda na podlaze po sprchování rychle sama uschne. Věřte, že taková maličkost velmi zpříjemní život...

Na trhu se setkáváme s klasickými topnými kabely a topnými rohožemi různých rozměrů a tvarů. Topná rohož je v podstatě tkanina protkaná topným kabelem v přesných roztečích.


Topné kabely: 

Topný kabel je vlastně speciální kabel jehož jádro tvoří topný drát. Izolace topného kabelu je provedena materiálem, který je teplotně odolný. Topné kabely jsou všeobecně mnohem levnější než topné rohože. Montáž topných kabelů je však časově náročnější, navíc je nutné dobře vypočítat potřebný výkon kabelu pro danou místnost.

Naše společnost již několik let používá topné kabely KTOQ a KTOQF tuzemského tradičního výrobce Kablo Elektro pro akumulační i přímotopné vytápění podlah. Tyto topné kabely se vyznačují vysokou spolehlivostí. Po více než pěti stech instalacích jsme nezaregistrovali ani jedinou poruchu !!! Uvedené kabely se vyrábí v různých délkách a lineárních výkonech. Nejvíce používáme kabely s výkonem 15 W / bm. Při pokládce kabelů v rozteči 8 - 10 cm je dosaženo optimálního výkonu 150 - 180 W / m2.

Topné kabely se dají použít nejen k vytápění podlah, ale i k vytápění stěn. Dále se používají k vyhřívání potrubí (ochrana proti zamrznutí), k vyhřívání okapů (ochrana proti námrazám a tvorbě rampouchů) a k vyhřívání přístupových cest.


Topné rohože: 

Topné rohože jsou vlastně pásy speciální tkaniny s vetkanými topnými vodiči. Rozteče vodičů jsou rovnoměrné a jejich množství je takové, aby byl zajištěn optimální topný výkon v celé vytápěné ploše. Cena topných rohoží je oproti topným kabelům vyšší, nicméně pokládka rohoží je jednodušší a rychlejší než u topných kabelů.

Na trhu je zastoupeno několik silných výrobců topných rohoží. Pro příklad uvádíme firmy Kablo Elektro a AEG. Kvalita topných rohoží je většinou srovnatelná, rozhoduje tedy cena. Topné rohože stejně jako topné kabely patří k prakticky bezporuchovým systémům přímotopného vytápění. Na rozdíl od topných kabelů se topné rohože prakticky nepoužívají pro systémy akumulačního vytápění.


Pro:

Ve prospěch použití topných kabelů a rohoží hovoří velmi nízká poruchovost, perfektní možnost regulace výkonu a komfort, který podlah a stěn přináší. Instalace systémů podlahového vytápění je relativně jednoduchá a zásah do stavby nutný pro instalaci tohoto druhu vytápění se týká většinou pouze konkrétní místnosti, ve které je podlahové vytápění instalováno.


Proti:

V neprospěch elektrického podlahového vytápění hovoří prakticky pouze cena za elektrickou energii. Tato vada na kráse lze však kompenzovat použitím vhodné sazby za elektrickou energii.


Náš názor:

Podlahové a stěnové vytápění především podlah a stěn koupelen patří k moderním způsobům topení. Teoreticky by v budoucnu mohlo být podlahové elektrické vytápění cenově výhodnější než vytápění pomocí plynových kotlů. Předpokládá se, že ceny dováženého zemního plynu vzrostou a cena elektrické energie by měla zůstat stabilní. Temelín může být pro Českou republiku přes veškeré odpůrce výhodou. Dále se do budoucna předpokládá i masivnější využití solárních článků na střechách budov, které mohou být zdrojem například pro podlahové vytápění...

Použití podlahového vytápění doporučujeme, a to ve formě samostatných, ale i doplňkových systémů. Časté je použití elektrického podlahového vytápění koupelen v kombinaci s podlahovým teplovodním topením. V topné sezoně je podlaha vytápěna teplovodním systémem, mimo topnou sezónu je podlaha vytápěná elektrickým podlahovým vytápěním.


Doplňky:

Běžnými doplňky elektrických podlahových a stěnových topných systémů jsou digitální termostaty kombinované s podlahovými sensory a časovými spínači. Za pomoci kvalitní regulace je možné snížit spotřebu elektrické energie na minimum.


Objednávky:

Máte-li zájem o instalaci elektrického podlahového topení nebo o vyhotovení cenové kalkulace, kontaktujte prosím naše techniky Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. Objednávku prací nebo kalkulace můžete provést i v naší provozní kanceláři na čísle 283 870 824.