JAROSLAV GOTTWALD - S.G. ELECTRONIC a SGE STAVEBNÍ s.r.o.

KOMPLETNÍ SERVIS, ÚDRŽBA A VÝSTAVBA NEMOVITOSTÍ

U vody 1, 170 0 Praha 7 - Holešovice, Tel: +420 283 870 824

Domácí telefony

Úvod:

Systémy domácích telefonů slouží především k hlasové, popřípadě i vizuální komunikaci mezi dvěma nebo více místy v objektu. Typickým příkladem využití systému domácích telefonů je bytový objekt s jednou nebo více bytovými jednotkami. Systém domácích telefonů zde zajišťuje komunikaci mezi hlavními vstupními dveřmi objektu a interiéry jednotlivých bytů. Spolehlivý a funkční systém domácích telefonů instalovaný v obytném domě podstatně zvyšuje komfort bydlení a bezpečnost objektu. Nefunkční systém je spíše pro zlost... Ne každá firma systémy domácích telefonů umí instalovat, natož pak servisovat. My to umíme - můžete se přesvědčit :-)

Příklady použití:

 • bytové domy
 • rodinné domy
 • školy, školky
 • banky, úřady
 • nemocnice, domovy důchodců
 • kancelářské budovy 

Trocha teorie:

Systémy domácích telefonů instalované na území České republiky jsou z více než 90 % systémy "4+n". Tato zkratka znamená, že svislý rozvod je veden čtyřmi funkčními vodiči (mikrofon, sluchátko, společný vodič a vedení el. zámku) a "n" znamená počet stanic (domácích telefonů, vybavených zvonkem). Tento systém vyrábí samozřejmě na českém trhu nejvíce zastoupený výrobce ze Slovenska - Tesla Stropkov a.s..

Kromě systému "4+n" se již i u nás vyskytují plně digitální dvouvodičové systémy (vyrábí například firma Videx, Bitron a dokonce i Tesla Stropkov).

Digitální systémy se vyznačují především svou nízkou poruchovostí a mají nižší požadavky na kabeláž. Kvalita těchto výrobků, spolehlivost a uživatelské funkce se samozřejmě u jednotlivých výrobců liší. Všeobecně lze však trvrdit, že v současnosti je již rozumné investovat do digitálních systémů. V minulosti tyto systémy byly výrazně dražší než systémy analogové, ale nyní se cenové hladiny pomalu srovnávají. U nově instalovaných systémů je srovnání cen se staršími analogovými systémy ještě výhodnější a to díky nízkým nákladům na kabeláž.


Hlavní součásti systémů domácích telefonů:

Napaječ:

Napaječ, jak již název říká, slouží k napájení systémů domácích telefonů. Prakticky vždy obsahuje transformátor a usměrňovač. Střídavé napětí je používáno většinou na ovládání elektrických zámků a pro vyzvánění. Modernější napaječe mají integrovaný tónový generátor, který umožňuje melodické vyzvánění. Tónové generátory dle typu mohou generovat jednu nebo více melodií. Dvougenerátorové napaječe se používají například u bytových domů. První tón je použit pro vyzvánění od vstupních domovních dveří, druhý pak pro vyzvánění od bytů. Napaječe domácích videotelefonů mají v sobě integrovány i další obvody. Některé typy napáječů lze jednoduše zálohovat, a to pomocí připojeného dvanáctivoltového akumulátoru.

Zvonkový panel:

Zvonkový panel je zařízení, které bývá především osazováno u vstupních domovních dveří bytových, případně i nebytových objektů. Hlavní funkcí zvonkového panelu je umožnit příchozímu zazvonit na zvonek konkrétního uživatele bytu a poté oboustranně hlasově komunikovat. Modernější zvonkové panely umožňují i vizuální jednostrannou, vyjímečně i dvoustrannou obrazovou komunikaci. Při výběru konkrétního systému domácích telefonů je oměrně dost často určujícím faktorem právě provedení zvonkového panelu. Pro obytné domy ve větších městech doporučujeme zvonkové panely odolné proti vandalům. Typickým příkladem jsou zvonkové panely Bitron - Eltas, které jsou provedeny z velmi odolného 4 mm silného hliníkového plechu. Samozřejmostí je u moderních zvonkových panelů prosvětlení jmenovek nájemníků.

Součástí zvonkových panelů mohou být i kódové zámky (po zadání správného kódu umožní otevření dveří), čtečky kontaktních nebo bezkontaktních médií (po přiložení média umožní otevření dveří) nebo biosensorické snímače (snímače otisků prstů nebo očního pozadí).

Domácí telefon:

Domácí telefon je elektronické zařízení umístěné uvnitř bytů nebo nebytových prostor, které slouží k akustické signalizaci od zvonkového panelu, hlasové komunikaci s příchozím a k ovládání elektrického dveřního zámku. Videotelefony navíc umožňují i komunikaci vizuální.

Domácí telefony jsou prakticky nejrizikovějším prvkem celého systému. Doporučujeme používat typy osazené kvalitními mikrospínači, které odpojují při zavěšení telefon od společných elektrických obvodů. Použitím kvalitních domácích telefonů zcela jistě předejdete závadám typu "v systému píská", "slyšíme jak se sousedi baví", "slyšíme ze spoda ale dole nás neslyší"...

Elektrický zámek:

Elektrický zámek je elektromechanické zařízení, které je osazeno jako protikus dveřního zámku. Elektrických zámků je několik druhů. Standardní elektrický zámek umožní otevřít dveře pouze ve chvíli, kdy je napájen. Zámek inverzní naopak dveře otevírá ve chvíli, kdy je napětí přerušeno. Elektrický zámek s aretací se ovládá jedním impulsem a dveře zůstanou otevřeny až do chvíle fyzického otevření dveřního křídla. Při výběru elektrického zámku je nutné vybírat zámky robustní konstrukce. Naše firma doporučuje elektrické zámky tuzemského výrobce, firmy Bera.

Elektromechanický zámek:

Elektromechanický zámek posunuje laťku bezpečnosti vstupních domovních dveří o něco výše. Na rozdíl od běžného elektrického zámku se elektromechanický zámek instaluje přímo do dveřního křídla (standardní elektrické zámky se montují do zárubně proti dveřnímu zámku). Elektromechanický zámek bývá standardně kombinován se speciálním bezpečnostním kováním.

Pro náročnější klienty

Elektronická výhybka:

Elektronická výhybka je zařízení používané k přepínání dvou nebo více zvonkových panelů. Typickým příkladem použití je obytný dům s předním a zadním vstupem. Elektronická výhybka automaticky vyhodnotí, u kterého zvonkového panelu se nachází návštěva. Podle toho, na kterém zvonkovém panelu bylo zvoněno, zajistí elektronická výhybka otevření správných dveří.


Co Vám nabízíme ?

 • návrhy systémů domácích telefonů, videotelefonů a přístupových systémů
 • zhotovení projekční dokumentace, zhotovení zadávací dokumentace pro výběrová řízení
 • instalace nových systémů domácích telefonů a videotelefonů (Bitron, Tesla, Miwi, Urmet, Fermax, BPT, Videx a dalších)
 • servis systémů domácích telefonů
 • celkové rekonstrukce stávajících systémů domácích telefonů
 • výměny elektrických zámků, montáž doplňkových zvonkových panelů atp.

Kromě uvedených prací Vám můžeme nabídnout:

 • zámečnické a truhlářské opravy vstupních domovních dveří pro montáž elektrických zámků
 • celkové opravy vstupních dveří (montáže dovíračů, stavěčů dveří atp.)
 • montáže vstupních domovních portálů
 • montáže poštovních schránek
 • celkové rekonstrukce slaboproudých a silnoproudých rozvodů

Objednávky:

Máte-li zájem o instalaci, opravu nebo úpravu systému domácích telefonů, tak neváhejte a kontaktujte nás na telefonu 283 870 824 nebo pomocí Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Rádi využijeme na realizaci Vaší zakázky naše zkušenosti získané na více než 1000 instalací na území hl. města Prahy...